yükleniyor
Sipariş ve Bilgi hattı: 0312 230 5845 | Acil: 0532 169 99 96
Sipariş ve Bilgi hattı: 0312 230 5845 | Acil: 0532 169 99 96
Test Sonuçları

Laboratuvar testleri kozmetik endüstrisi için giderek çok daha önemli hale gelmektedir. O nedenle, uzun yıllar kullanılan kozmetik ürünlerin vücuda zararlı olup olmadıklarını tespit etmek gerekmektedir. Yeni kozmetik ürünlerin geliştirilmesi sırasında, cilt onarım, tahriş, canlılık ve UV ışınlarına karşı cildin korunması, biyolojik etkileri açısından test edilir. Son yıllarda güvenilir labarotuvar testleri, bu amaç için geliştirilmiştir.

Deri; ultraviyole (UVA ve UVB) ışınlarına ,radyasyona ve kızılötesi ışık gibi çeşitli dış etkenlere karşı vücudu koruyan doğal engeldir. Bu radyasyon, görünür cilt yaşlanmasının %50-80'inden sorumludur. Bu nedenle, UV ışınlarına ve cildin erken yaşlanmasına karşı kullanılan kozmetik ürünler pazarın önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

Phenion® 3D tam kalınlık cilt modeli; epitel kaynaklı çok katmanlı bir in vitro dokudur. Bu yapay doku; süngersi kollojen üzerinde bulunan çocuk keratinositleri ve dermal fibroblastlardan oluşan bir matriks yapıdır. Bu yapı, hava-su bariyeri olan ortamda 10 gün içinde kültürle elde edilebilir. Model; tipik insan derisinin tüm katmanlarını içerir.

Canlılık Ölçümü

Vitality (canlılık) hayatın kapsamlı bir sıfatı olarak(tanımı) olarak kabul edilir. Canlılık, hücrelerin büyümesi ve çoğalması için gereken metabolik aktivitelerin toplamıdır. Hücre ve doku canlılığını ölçmek için kullanılan kendini kanıtlanmış en güvenlir metod "MTT" canlılık yöntemidir. MTT, 3- (4,5-dimetylthiazol-2-yl)-2.5-diphenyl-tetrazoliumbromide), tetrazolium zincirinin kimyasal parçalanması ile hücre içinde mor dan maviye dönüşen suda çözünebilir sarı tuzdur.

Hücrelerin içinde bulunan formazan kristallerinin miktarı genel olarak hücre canlılığı ile doğru orantılıdır. MTT metodu, dokunun canlılığı veya formda oluşuyla tanımlanır.Çünkü solunum ve enerji ortaya çıkışı hücrelerde MTT'nin parçalanmasıyla oluşur. MTT reaksiyonu durdurulduğunda parçalanmış formazan dokudan dışarıya atılır. Formazan solüsyonlarının optik yoğunluğu 570 nm dalga boyundaki kolorimetrik ölçümlerle belirlenir. Ölçülen optik yoğunluklar canlılık yüzdesini hesaplamada kullanılır.

Mikroskopik doku incelemesi

Buna ek olarak, bir mikroskop altında inceleme ile radyasyona maruz kalmış hücrelerin hasar durumu ve rejenerasyonun nasıl ilerlediği tespit edilebilir. Dokulardan biyopsi ile alınan küçük parçalar sıvı nitrojen içinde dondurularak çok ince dilimler halinde kazınır ve renkli mikropkop altında incelenebilir hale getirilir.

Dr. Lars Ruether
Metodoloji

Bu biyokimyasal analizin amacı %5 ve %10 luk ZGA™ biyoextresinin hücre canlığı üzerindeki in vitro toleransını tespit etmektir. Bunun da ötesinde ZGA™ biyoextresinin hasar görmüş dokular üzerinde rejenerasyon hızını artırıp arttırmadığına da bakılmıştır. Bu nedenle, yapay bir hasar oluşturmak amacıyla Phenion 3D deri modeli 250 mJ/cm² miktarında UVB'ye maruz bırakılmıştır.

Dr. Werner Voss
Hızlandırılmış cilt yenilenmesi

Zeghy'nin etkinliği bu yöntem kullanılarak 3. ve 6. günlerde yapılan ara ölçümlerle tespit edilmiştir. 3. ve 6. günlerden sonra yapılan ölçümlerde %5'lik Zeghy deney solüsyonunun dokuda %34,14 lük canlılık artışına sebep olduğu görülmüştür. Bu parametre ile Zeghy'nin hücre yenilenmesi süreçlerini uygulandığı 3. günden itibaren %34,14'den başlayarak artırdığı ve etkinliğinin kullanılan süre ve dozaj ile dogrudan bağlantılı olduğu tespit edilmiştir.